Viniški tamburaši
Tamburaško skupino KUD Oton Župančič Vinica sestavljajo nadobudni tamburaši, ki jih druži veselje do glasbe in igranja tamburice ter medsebojno sodelovanje in druženje. Repertoar skupine sestavljajo tako belokranjske ljudske pesmi kot tudi zahtevnejše skladbe drugih glasbenih zvrsti.
Napredek se vidno stopnjuje zaradi sodelovanja z zunanjimi mentorji in udeleževanja na različnih tamburaških seminarjih pod vodstvom Antona Grahka, Dražena Varge, g. Franja S. Batoreka, Branislava Tubića in mag. Damirja Zajca.
Člani tamburaške skupine se lahko pohvalijo tako z nastopi v Sloveniji kot tudi v tujini. Redno se udeležujejo regijskih tamburaških srečanj, leta 2022 pa so se prvič predstavili tudi na državni reviji in prejeli zlato plaketo. Nastopajo tudi na drugih večjih prireditvah v občini Črnomelj in na prireditvi »Etno večer s tamburaši« v sklopu Poletja v Vinici. Oktobra 2022 so se udeležili 20. mednarodnega tamburaškega festivala malih tamburaških zasedb Starčevačka tamburica v Srbiji in si priigrali 3. mesto. Leto 2023 so začeli zelo uspešno, saj so si na 41. srečanju tamburašev in mandolinistov Slovenije priigrali zlato plaketo. V letu 2023 so gostovali na 22. Mednarodnem tamburaškem festivalu “Veče uz tamburu 2023”, v Banja Luki, BIH, v letu 2024 pa na festivalu 'Tambura za dušu' v Kaptolu, Hrvaška in septembra na 'Svetskem tamburica festu 2024' v Novem Sadu, Srbija.
Gonilni sili tamburaške skupine sta njihova vodja Mojca Mravinec ter predsednica Željka Karin Biličič, ki neutrudno iščeta nove poti za delovanje skupine in se zmoreta preleviti v različne vloge, da vse poteka kot mora in še boljše. Ko se tako srečata ljubezen do glasbe, pripravljenost na sodelovanje in veliko vaje, nastane umetnost, umetnost, ki je slišati kot ubran zvok tamburice.
Tamburaši delujejo v društvu kot samostojna sekcija ter kot del folklorne skupine in štejejo 19 rednih članov. Skupina deluje od leta 1999. Sprva so igrali le za potrebe folklorne skupine, kasneje pa jih je volja do igranja, želja po novih znanjih, izzivih in uspehih gnala dalje.
Iz skromnih začetkov so v nekaj letih zelo napredovali, leta 2005 in 2006 pa smo na državnih srečanjih tamburašev in mandolinistov Slovenije prejeli srebrno priznanje. Leta 2007 in 2008 smo dosegli še stopničko višje in prejeli zlato priznanje; leta 2007 pa tudi nagrado za skupino, ki je v preteklem letu najbolj napredovala. Do današenjega dne so Viniški tamburaši prejeli skupno kar 7 zlatih priznanj na državnih srečanjih tamburaški in mandolinskih skupin.
V preteklosti se je skupina udeležila tudi več mednarodnih tamburaških festivalov, med drugim 1. Mednarodnega tamburaškega festivala »Predoslje 2006« (Kranj), 1. Mednarodnega festivala tamburaških orkestrov in skupin »Dragatuš 2006« (Dragatuš), 6. in 7. Mednarodnega festivala malih tamburaških zasedb »Starčevačka tamburica« (Starčevo) v Srbiji, Mednarodnega festivala tamburašev "Veče uz tamburu" (Banja Luka) v BiH. Gostovali pa smo tudi že v Kumanovem (Makedonija), Užicah (Srbija), Leucatu (Francija), Kratovem (Makedonija) in Novem sadu (Srbija)., skupaj s folklorno skupino pa tudi folklornih festivalov doma in v tujini.
Vsi tamburaši smo amaterji, vendar nas želja po igranju in ljubezen do tamburic spodbujata, da se nenehno izobražujemo in težimo k bolj kvalitetni in zahtevnejši izvedbi skladb. Zato se vsako leto udeležujemo raznih tamburaških seminarjev.
Veliko nastopamo na raznih priložnostnih slovesnostih, po dogovorih pa se nas da najeti tudi za razne jubileje, slovesnosti, ipd.
Ljubezen do tamburic, medsebojno prijateljstvo, novi izzivi ter želje postati še boljši so dokazi, da bomo Viniški tamburaši še dolgo igrali.