Folklorna skupina
Folklorna skupina v jubilejnem letu 2024 deluje bolj mladostno, kot kadarkoli prej. Na uspehih, ki so jih tlakovale pretekle generacije foklorašev, tamburašev, pevcev in ljudskih godcev, danes diha društvo, ki združuje skoraj 140 aktivnih članov.
Bogato ljudsko izročilo Vinice in dolga zgodovina folklorne dejavnosti, ki sega še daleč pred začetke društva, dajeta skupini pogum, da podkovani z izkušnjami in znanjem, pridobljenim na strokovnih izobraževanjih, z mladostno energijo pripravljamo razigran odrski program. Tega želimo tudi v odrasli folklorni skupini ponuditi sodobnemu gledalcu skozi zanimiv in svež pristop ob ohranjanju pristnih elementov ljudskega plesa in glasbe.
Odraslo folklorno skupino sestavlja sestavlja okoli 50 članov. Umetniški vodja skupine je Sašo Žepuhar, vodja glasbe Mojca Centa, kostumograf pa Jan Hudelja. Predsednica društva je Željka Karin Biličič.
Skupina se na vajah, ki običajno trajajo uro in pol, srečuje ob petkih zvečer. Pred pomembnejšimi nastopi in koncerti so vaje pogostejše. Člani društva se redno udeležujemo dodatnih izobraževalnih seminarjev, ter v svojo sredo povabimo strokovnjake na različnih področji. Dolgo in izredno produktivno je bilo (v času umetniškega vodenja Vlada Starešiniča) sodelovanje z Mirkom Ramovšem, ki je bil vrsto let umetniški vodja Akademske folklorne skupine France Marolt in je avtor številnih knjig o ljudskem izročilu Bele krajine in drugih delov Slovenije.
Skupina vsako leto nastopa po različnih koncih Slovenije pa tudi izven meja naše države. Tako se je junija leta 2003 udeležila 'Mednarodnega folklornega festivala Zlatne Moravce' na Slovaškem, leta 2006 in 2007 mednarodnega folklornega večera 'Dani Duge Rese' na Hrvaškem, poleti leta 2016 štiridnevnega festival 'Etno Kozara' v Banja Luki, leta 2019 festivala 'Balkanski susreti' v Kovačevcu v Srbiji, leta 2024 pa je zastopala Slovenijo na festivalu 'Susjedi' na Hrvaškem v Osijeku, Vinkovcih in Đakovem. Sicer nastopamo na različnih kulturnih prireditvah, slovesnostih, komercialnih nastopih in celovečernih koncertih folklornih skupin.
Vsako leto se udeležujemo Maroltovih srečanj odraslih folklornih skupin. 29.7. 2007 smo prvič nastopili na državni reviji odraslih folklornih skupin v Beltincih z naslovom Le plesat me pelji. Za skupino je bil to izjemen dosežek, saj je strokovna žirija nastopajoče na državni reviji izbrala med več kot 200 folklornimi skupinami po vsej državi, in sicer najprej na območnih in nato na regijskih revijah. Posnetek prireditve je predvajala tudi državna televizija.
Od takrat smo se na državnem srečanju slovenskih folklornih skupin predstavili še štirikrat, sedemkrat pa smo z oceno dosegli državni nivo. Na državni reviji v Beltincih leta 2015 je skupina prejela tudi zlato priznanje za kostumsko podobo spleta Ob Kolpi sem doma ter Maroltovo listino za poustvarjanje belokranjskega plesnega in glasbenega izročila ter skrb za oblačilno dediščino, kot eno najvišjih priznanj Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.
Od leta 2002 se KUD Oton Župančič Vinica vsako leto domačemu občinstvu v Vinici predstavi s tradicionalnim celovečernim koncertom, na katerem pokažemo, kaj smo se naučili skozi leto in na katerega povabimo tudi goste, folklorne skupine iz Slovenije in tudi Hrvaške ter druge izvajalce, ki nam popestrijo večer. Tako so na naših koncertih nastopili že Akademska folklorna skupina France Marolt, Folklorni ansambla Matija Gubec iz Karlovca, KUD Laharnar iz Planote Šentviške gore, KUD Oton Župančič Artiče, FS Kubed, FS Lancova vas, FS Vidovo Šentvid pri Stični, FD Markovci, FS Dragatuš, skupina Tihožitje iz Metlike ter KUD Sv. Juraj iz Duge Rese in mnogi drugi.
Z letom 2022 je folklorna skupina z številčno rastjo članstva in sekcij začela pripravljati posebne tematske folklorne predstave, ki jih obišče več kot 700 obiskovalcev. Leta 2022 smo izvedli 2 celovečerni predstavi Pri Mlinaroveh, leta 2023 predstavi 1914 - Zgodba iz Viniške narodne čitalnice, v jubilejnem letu 2024 pa slavnostni koncert Legende Vinice, ki je v sklopu prireditve Poletje v Vinici napolnil viniško igrišče.
Znani smo tudi po prinašanju pomladi in Zelenega Jurija slovenskemu in hrvaškemu predsedniku v njihovih predsedniških rezidencah v Ljubljani in Zagrebu. S tem običajem so belokranjske skupine dolgo časa utrjujevale prijateljstvo med državama.
Oktobra 2004 je KUD Oton Župančič Vinica praznovalo 40. obletnico delovanja s koncertom, na katerem smo se folkloristi prvič predstavili v novih ročno narejenih narodnih nošah. Pod strokovnim mentorstvom gospe Ljube Vrtovec Pribac smo noše ročno izdelali člani skupine sami. Projekt je skupini prinesel številna priznanja, med drugim tudi najvišje občinsko priznanje na kulturnem področju Župančičevo plaketo.
Skupina je narodne noše in način njihove izdelave v sodelovanju z go. Pribac predstavila na seminarju Dediščina Bele krajine – oblačenje Belokranjcev v 19. in prvi polovici 20. stoletja, ki se je v okviru Jurjevanja junija 2006 odvijal v Črnomlju.
Celovečerne koncerte pa smo priredili tudi drugod po Sloveniji. Posebej ponosni smo na dobro izpeljan samostojni koncert v Slovenj Gradcu v okviru poletnega festivala Koroško kulturno poletje 06, na celovečerni koncert na gradu Sevnica v okviru sevniškega poletja leta 2007 in koncert v kulturnem domu Semič januarja 2016.
Poseben projekt je bilo tudi praznovanje 50-letnice društva leta 2014. V sklopu obeleževanja jubileja smo se predstavili v novih folklornih kostumih različnih obkolpskih vasi, za kar smo na državni reviji v Beltincih leta 2015 prejeli zlato priznanje za kostumsko podobo, in rekonstruirali in občinstvu predstavili že skoraj pozabljeni viniški inštrument, diple. Na jubilejnem koncertu so se predstavile vse delujoče sekcije društva, izdali pa smo tudi obsežno monografijo Ob Kolpi je moj dom. Več o njej si lahko preberete tukaj.
Skupina je gostovala je tudi v številnih razvedrilnih oddajah. Aprila leta 2000 je televizijska ekipa RTV Slovenija s skupino posnela nekajminutni prispevek za oddajo Slovenski magazin, leta 2006 pa za dokumentarni film o Otonu Župančiču z naslovom Veš, poet, svoj dolg. Skupina je sodelovala tudi v bitki talentov v oddaji Spet doma, aprila 2007 pa je celotna skupina gostovala v oddaji Na zdravje in se predstavila s spletom Lepa Anka in jurjevskim obredom. RTV Slovenija, Vaš kanal in tudi drugi televizijski programi so predvajali tudi že več drugih nastopov skupine. Leta 2011 smo sodelovali v dokumentarni seriji 'Kulturni vrhovi - Žeželj nad Vinico, leta 2013 pa nastopili v priljubljenem šovu Lijepom našom v Vrbovskem na hrvaški nacionalni televiziji HRT in v dokumentarnem filmu 'Viniška republika'. Še posebej veliko publiciteto je skupina dosegla leta 2023 s sodelovanjem v videospotu skupine Joker Out za pesem Carpe diem, ki je Slovenijo zastopala na izboru za pesem Evrovizije.
Plesalci in tamburaši še naprej z veseljem ohranjamo šege in navade, ki so se v naših krajih ohranile do danes. S tamburicami, plesom, petjem in starimi običaji tako pospremimo vsakega člana v zakonski stan. Večer pred poročnim dnevom člana zvabimo na okno s podoknico, na poročni dan pa sta v navadi 'šranganje' in špalir.
Smo prepoznaven deležnik v lokalnem okolju in brez KUD Oton Župančič ne mine noben dogodek v kraju. S številčnim članstvom in kvalitetno produkcijo v zadnjih letih gradimo prepoznavnost tudi v širšem okolju in želimo biti aktivni in opazni ustvarjalci na državnem nivoju in širše.